Committee

Co-Chairpersons

Balogh Richard, Slovak University of Technology in Bratislava
Lepuschitz Wilfried, Practical Robotics Institute Austria
Obdržálek David, Charles University in Prague

International Programme Committee

Alberto Zapatera, Universidad CEU Cardenal Herrera
Alexandra Sierra, Rativa Tilburg University
Alfredo Martins, Instituto Superior de Engenharia do Porto
Alfredo Pina, Public University of Navarra
Alvaro Castro-Gonzalez, Universidad Carlos III de Madrid
Alvaro Deibe Diaz, Universidad de A Coruña
Amy Eguchi, University of California San Diego
Ana Sovic, University of Zagreb
André Dias, INESC Porto – LSA/ISEP
Andrej Lucny, Comenius University
Ansgar Bredenfeld, Dr. Bredenfeld UG
Antonio Valente, UTAD University
Barbara Demo, Universita Torino
Boualem Kazed, University of Blida
Carina Girvan, Cardiff University
Danijel Skocaj, University of Ljubljana
Dave Catlin, Valiant Technology
David Portugal, University of Coimbra
David Valiente, Universidad Miguel Hernández
Dimitris Alimisis, EDUMOTIVA (European Lab for Educational Technology)
Eftychios Christoforou, University of Cyprus
Francis Wyffels, Ghent University
Francisco Bellas, Universidade da Coruna
Fritz Schmoellebeck, UAS Technikum Wien
Garyfalia Mantzanidou, Primary Education School
George Papakostas, EMT Institute of Technology
George Thiruvathukal, Loyola University Chicago
Grzegorz Granosik, Lodz University of Technology
Hugo Ferreira, LSA-ISEP
Igor Verner, Technion – Israel Institute of Technology
Janika Leoste, Tallinn University
Jean-Daniel Dessimoz, University of Applied Sciences and Arts Western Switzerland
Jenny Carter, University of Huddersfield
João Ferreira, ISEC-IPC, Coimbra
João Pedro Alves, Polytechnic Institute of Coimbra
Jose Alfredo Herrera Quispe, UNSA
José Gonçalves, ESTiG-IPB
Karolina Mayerova, FMFI UK
Krishna Manaswi Digumarti, Bristol Robotics Laboratory
Lucio Negrini, SUPSI
Luis Paya, Universidad Miguel Hernandez
Luka Čehovin, University of Ljubljana
Margus Pedaste, University of Tartu
Marie Postma, Tilburg University
Markus Vincze, Vienna University of Technology
Martin Ebner, Graz University of Technology
Martin Fislake, University of Koblenz
Martin Kandlhofer, Graz University of Technology
Martin Mellado, ai2- upv
Micheal Cregan, Queen’s University Belfast
Michele Moro, DEI UNIPD Padova Italy
Mireia Usart, Universitat Rovira i Virgili
Miroslav Kulich, CTU in Prague
Monica Malvezzi, University of Siena
Mora Marta, Covadonga Universitat Jaume I
Morgane Chevalier, HEP-Vaud
Munir Merdan, Practical Robotics Institute Austria
Nadia Sansone Sapienza, University of Rome
Nicolás Montés, Universidad CEU Cardenal Herrera
Nikleia Eteokleous, Frederick University Cyprus
Nuno Ferreira, ISEC
Nuria Guerrero, Universidad CEU Cardenal Herrera
Oscar Reinoso, Universidad Miguel Hernandez
Pavel Petrovic, Comenius University
Reinhard Gerndt, Ostfalia University of Applied Sciences
Richard Duro, Universidade da Coruna
Saeedeh Ziaeefard, Ohio State University
Tomáš Krajník, Czech Technical University
Valery Kasyanik, Brest State Technical University
Wilfried Lepuschitz, Practical Robotics Institute Austria

Local Conference Organization

Koppensteiner Gottfried, Practical Robotics Institute Austria
Merdan Munir, Practical Robotics Institute Austria
Tomitsch Tanja, Practical Robotics Institute Austria